IBAKIBAK Helmut Hunger GmbH

Kiel – Niemcy

systemy do telewizyjnej inspekcji kanalizacji


Epokowe wydarzenie

Wydarzenie miało miejsce 19 czerwca 1957 roku. Wtedy właśnie założyciel Firmy Helmut Hunger wraz ze swoim innowacyjnym zespołem rozpoczął nową erę w dziedzinie inspekcji kanalizacji. To właśnie w firmie IBAK powstał epokowy wynalazek - stworzono tu pierwsze na świecie urządzenie do telewizyjnej inspekcję kanalizacji. Obecnie każdego dnia tę metodę oceny stanu technicznego kanału wykorzystuje się na całym świecie. Początkowo system stanowiła czarnobiała kamera FK10 ręcznie przemieszczaną w kanale. To, co było do tego momentu możliwe do wykonania jedynie z wielkim trudem i ogromnymi kosztami lub zupełnie niemożliwe w kanałach nieprzełazowych, zostało opracowane z wykorzystaniem efektywnej, precyzyjnej technologii przez firmę IBAK, która do dziś jest światowym liderem.


Nowy sposób widzenia

Już w 1955 roku IBAK konstruował i unowocześniał wodoszczelne kamery, które były używane do badania i oczyszczania dna morskiego z wraków zatopionych okrętów i statków podczas działań II Wojny Światowej. Wraz z rozwojem technologii urządzenia te stawały się coraz mniejsze i coraz bardziej funkcjonalne. W pewnym momencie można było podjąć wyzwanie – zbudować kamerę do inspekcji kanałów, szczególnie tych nieprzełazowych. Takie właśnie zapotrzebowanie pojawiło się z komunalnego rynku.

Pierwszy system telewizyjnej inspekcji kanalizacji pokazał ogromne możliwości tej nowej technologii ale podobnie jak inne techniczne nowinki spotykał się początkowo ze sceptycyzmem. To jednak wkrótce ustąpiło miejsca prawdziwej euforii. Tak niezawodna możliwość optycznej kontroli technicznego stanu kanału przynosi przecież użytkownikowi potężne ekonomiczne korzyści i fakt ten został dostrzeżony błyskawicznie.


Nic nie pozostaje w ciemnościach

Dyrektor Firmy Helmut Hunger, zdopingowany sukcesem kontynuował ulepszanie „swojej” kanalizacyjnej telewizji. Już w 1968 pojawił się na rynku pierwszy kompletny, zdalnie sterowany system.

Kolejny wielki postęp w rozwoju był związany z pojawieniem się i rozwojem techniki komputerowej w latach 80. Pełni ona ważną rolę nie tylko przy projektowaniu, czy sterowaniu systemem inspekcyjnym ale również ułatwia wspomaganą komputerowo ocenę pozyskiwanych danych za pomocą profesjonalnego oprogramowania inspekcyjnego stworzonego oczywiście również przez firmę IBAK.


aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaInspekcja bez wychodzenia z biura

IBAK zrobił to: system telewizyjnej inspekcji kanalizacji PANORAMO, powstały dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii oferuje ich praktyczne możliwości w najbardziej finezyjnej formie. Ta cyfrowa rewolucja pokonała technologiczne ograniczenia konwencjonalnej inspekcji kanalizacji. Umożliwia kompletną inspekcję, którą wykonuje się w biurze przy pomocy „wirtualnej kamery”, w taki sposób, jakby operator znajdował się w terenie z rzeczywistą kamerą w kanale. Skanerem PANORAMO wystarczy wcześniej szybko przejechać w kanale, żeby pozyskać inspekcyjny materiał. Ale nawet jeśli firma IBAK jest ogromnie dumna ze swoich udanych wynalazków, to jej inżynierowie właśnie nieprzytomnie pracują nad nowym innowacyjnym systemem inspekcyjnym. Tak więc, za kolejne 50 lat również będzie co oglądać.

w górę