Kamery inspekcyjneIBAK Helmut Hunger GmbH

Kiel – Niemcy

systemy do telewizyjnej inspekcji kanalizacji


Kamery od IBAK’a

Chociaż głowica kamery jest zaledwie jednym spośród wielu elementów składowych każdego systemu telewizyjnej inspekcji kanalizacji, to w naszej branży przyjęło się używać słowa "kamera" na określenie kompletnego systemu. Stało się tak ponieważ kamera jest elementem podstawowym, fundamentalnym. To od fizycznych parametrów jej układu optycznego oraz matrycy obrazowej przede wszystkim zależą efekty końcowe, czyli jakość obrazu badanego obiektu, jaki otrzyma użytkownik.

Poniżej przedstawiamy Państwu liczną rodzinę kamer od IBAK'a.

 

 

 ORIONkamera do inspekcji małych kanałów głównych od DN100Najmniejsza, obrotowa i uchylna kamera ORION z funkcją zdalnie regulowanej ostrości, wyposażona w podstawowe 40-LEDowe oświetlenie i nadajnik radiowy umożliwiający jej lokalizację pod ziemią stanowi doskonałe narzędzie do telewizyjnej inspekcji małych kanałów w sieciach osiedlowych, ponieważ rozmiary tej kamery umożliwiają inspekcję w rurach już od DN100. Kamera ponadto jest wyposażona w dodatkowy oświetlacz ZSW65, który zapewnia właściwe oświetlenie potrzebne podczas pracy w większych kanałach.

Plejadę gwiazd rozpoczyna kamera ORION. To najmniejsza, spośród tych, które są dedykowane do inspekcji kanału głównego. To prawdziwy all-rounder[1] jeśli chodzi o inspekcje w kanałach od DN100 wzwyż. Obraz z dowolnego kierunku można uzyskać w sposób natychmiastowy dzięki sterowanej procesorem uchylnej i obrotowej głowicy. Głowica może obracać się wokół własnej osi bez żadnych limitów a ponadto, dzięki funkcji UPC (ang. Upright Picture Control) oferuje ustawianie obrazu w pionie w sposób ciągły. Można nią spojrzeć we wszystkich możliwych kierunkach, można w sposób automatyczny obejrzeć dookoła złącze rur oraz zajrzeć w tył do przyłącza. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, średnicy 60mm, kamerę można montować na wszystkich wózkach IBAK’a oraz podłączać do każdego systemu inspekcyjnego z tzw. ręcznym popychaczem. Głowica kamery jest zabezpieczona poprzez wypełnienie jej wewnętrznej przestrzeni azotem do ciśnienia 1 bar. Ciśnienie to jest monitorowane w sposób ciągły a o jego spadku informuje odpowiednie ostrzeżenie na wskaźniku LCD sterownika i akustyczny alarm w module kontrolera.

Kamera jest produkowana w kilku wersjach: ORION - standardowa, ORION EEx - przeciwwybuchowa, ORION 2.5 - ze wskaźnikiem laserowym, który w połączeniu ze specjalistycznym oprogramowaniem inspekcyjnym IKAS32 służy do pomiaru średnicy kanału i wielkości uszkodzeń. Każda kamera standardowo wyposażona jest w nadajnik radiowy, który umożliwia jej lokalizację, kiedy ta jest pod ziemią, w kanale. Obudowa wykonana z aluminium stosowanego w przemyśle lotniczym zapewnia wytrzymałość na wyższe ciśnienia przy znikomej wadze.
Laserowy wskaźnik umożliwia wykonanie pomiaru średnicy kanału oraz wielkości uszkodzeń


 


ORPHEUSpodstawowa kamera do kanałów głównych od DN150


Najbardziej optymalne rozwiązanie dla tych, którzy chcą robić inspekcje zarówno w DN150, jak też w DN1500.

Cały zakres inspekcyjny można obsłużyć jedną kamerą.

Obrotowa i uchylna kamera do zastosowań od DN150 wzwyż. Łączy w sobie sprawdzone funkcje kamery ORION takie jak obroty wokół własnej osi bez ograniczeń, ustawianie obrazu w pionie dzięki funkcji UPC, funkcja automatycznej, dookolnej inspekcji złącza rur z innymi, bardzo przydatnymi funkcjami: zoom oraz laserowy pomiar średnicy i uszkodzeń. Dwa wbudowane w korpus kamery laserowe wskaźniki z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania inspekcyjnego IKAS32 umożliwiają ten właśnie pomiar. Kamera posiada optyczny zoom 10x oraz funkcje automatycznego powrotu do pozycji początkowej. Wbudowane diody LED zabezpieczone odpornymi na uderzenia, przezroczystymi osłonami zapewniają doskonałe oświetlenie we wszystkich warunkach. W ten sposób cały, główny zakres średnic eksploatowanych kanałów można obsługiwać jedną kamerą – ORPHEUS. Kamera jest wyposażona w system ciągłej kontroli wewnętrznego ciśnienia a poza tym jest dostępna także w wersji przeciwwybuchowej. Kamerę można używać z wózkami oraz w zestawie studzienkowym. Najbardziej optymalne rozwiązanie dla tych, którzy chcą robić inspekcje w DN150 i zaglądać także do DN1500.

  


 


ARGUS 5najpotężniejsza kamera do inspekcji DN200 - 2000 bez dodatkowego oświetlacza


Jeśli istnieje potrzeba inspekcji w bardzo dużym zakresie średnic, ARGUS 5 nadaje się do tego idealnie. Przy tym, kamera ta nie posiada żadnego dodatkowego oświetlacza. Wykorzystując jedynie wbudowane, integralne oświetlenie z użyciem LEDów bardzo dużej mocy świetlnej umożliwia wykonanie inspekcji nawet w kanałach o średnicy do DN2000.


Obrotowa i uchylna kamera, którą włącza się do konkretnych zastosowań jednym przyciskiem. Obrót w prawo albo w lewo - żeby zajrzeć do przyłącza, wychylenie góra / dół - żeby sprawdzić połączenie rur można uruchomić jednym, wcześniej
zaprogramowanym przyciskiem. Poza tym, operator może w podobny sposób spowodować wychylenie głowicy na kąt „45°” oraz „90°” (w obu przypadkach dotyczy to kierunków: prawo / lewo / góra / dół), powrót do „pozycji wyjściowej” oraz „automatyczną inspekcję połączenia rur”, co jest ogromnym ułatwieniem i zautomatyzowaniem czynności inspekcyjnych.
ARGUS 5 podczas obrotów i wychyłów zapewnia stabilizację obrazu w pionie dzięki zastosowaniu opatentowanego rozwiązania ROTAX. Funkcja ta jest bardzo pomocna operatorowi w orientacji przestrzennej. Wbudowane diody LED bardzo dużej mocy zapewniają doskonałe oświetlenie, bez potrzeby stosowania dodatkowego oświetlacza, nawet w kanałach o średnicy do DN2000 w różnych, skrajnych sytuacjach: zarówno przy patrzeniu w dal oraz podczas obserwacji bliskiego obrazu. Oświetlenie z lewej i z prawej strony głowicy jest włączane lub wyłączane automatycznie w zależności od ruchu głowicy, pomagając w prawidłowej identyfikacji uszkodzeń. Kamera jest także wyposażona w oświetlenie specjalnie uruchamiane podczas oglądania złączy rur. Producent zoptymalizował zaawansowaną funkcję autofokusu poprzez innowacyjne rozwiązanie „one-push autofokus”: kiedy głowica kamery zmienia swoje położenie lub powraca do pozycji wyjściowej, pojedyncze użycie przycisku powoduje uzyskanie ostrego obrazu. ARGUS 5 jest również wyposażony w laserowy wskaźnik, co umożliwia pomiar średnicy i wielkości uszkodzeń podczas inspekcji kanału.

   


 


ORION Luzupełniająca kamera do inspekcji przyłączy od strony kanału głównego


Do inspekcji przyłączy wykorzystuje się specjalną wersję kamery ORION, na tyle szczególną, że postanowiliśmy poświęcić jej osobny akapit. Mowa o kamerze ORION L. Jest wyposażona w specjalną prowadnicę w postaci tzw. „kilońskiego pręta”. Zamocowany do korpusu głowicy kamery jest razem z nią obracany i wychylany. Pozwala na bezproblemowe, łagodne wejście do wybranego kanalizacyjnego przyłącza. Rozwiązanie to całkowicie wyróżnia kamerę ORION L od innych systemów inspekcyjnych. Stosowana do średnic od DN100 kamera posiada wszystkie główne zalety standardowej wersji ORION: obrót wokół własnej osi bez ograniczeń, ustawianie obrazu w pionie dzięki funkcji UPC, zdalne sterowanie obrotami i wychyłem oraz wszystkim funkcjami optyki, kontrolę ciśnienia. Odpowiednio zamontowane diody LED zapewniają bardzo dobre oświetlenie przestrzeni inspekcyjnej, co pozwala na uzyskanie obrazu na tyle dobrej jakości, żeby dostrzec nawet najmniejsze uszkodzenia. ORION L może stanowić wyposażenie samobieżnego zestawu do inspekcji przyłączy od strony kanału głównego LISY 150. Dostępna również w wersji przeciwwybuchowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 


POLARISuzupełniająca kamera do inspekcji przyłączy od strony kanału głównego


POLARIS jest młodszą siostrą ORION’a L i w swoim konstrukcyjnym zamyśle nie posiada jej ograniczeń.

Co to znaczy?

Otóż, to, co w kamerze ORION L jest jej wielką zaletą, czyli tzw. „kiloński pręt”, który umożliwia wprowadzenie kamery od strony kanału głównego do przyłącza, stanowi jednocześnie dla niej funkcjonalne ograniczenie – znacznie ogranicza wychył głowicy na boki. Dlatego przeniesiono głowicę na… koniec kolońskiego pręta i tak powstała POLARIS.

Jak funkcjonuje?
Zobaczcie Państwo sami:


 

Podsumowanie


Kamery z zaprezentowanej rodziny pracują już u Państwa w wielu przedsiębiorstwach. Ich codzienna eksploatacja potwierdza opinię o wysokiej niezawodności, łatwości obsługi, a co najważniejsze, o bardzo dobrych parametrach obrazu z inspekcjonowanych kanałów. Przypomnę, że kamera ARGUS 5 została już w 2008 roku podwójnie wyróżniona statuetkami „Ekspert” oraz „Tytany”.


[1] All-rounder - to termin krykietowy określający zawodnika specjalizującego się w grze na dwóch pozycjach: odbijającego i rzucającego, a czasami także odbijającego i wicket-keepera, w związku z czym są w praktyce najcenniejszymi zawodnikami każdej drużyny. Zasady krykieta wymuszają na odbijającym opanowanie przynajmniej w podstawowym zakresie także umiejętności rzucania i na odwrót, ale istnieją gracze radzący sobie równie dobrze na obu pozycjach - to właśnie ich nazywa się all-rounderami.
por. Wikipedia: pl.wikipedia.org

w górę