Kamery na popychaczu



IBAK Helmut Hunger GmbH

Kiel – Niemcy

systemy do telewizyjnej inspekcji kanalizacji

Wstęp

Firma IBAK znana jest na rynku przede wszystkim jako producent-pionier oraz producent-lider. Pionier, ponieważ w 1958 roku wyprodukowała pierwszą na świecie kamerę do inspekcji kanalizacji (Fot.1 i 2). Lider, ponieważ w sposób nieprzerwany rozwija technologiczne zaawansowanie produkowanych przez siebie systemów. Synonimem takiego rozwoju jest urządzenie, którym kilka lat temu IBAK całkowicie zaskoczył rynek. Jest to systemem, który kamerą już nie jest i niewątpliwie bardziej odpowiednią nazwą jest słowo „skaner”. Mowa oczywiście o legendarnym już systemie Panoramo (Fot.4.). Z całą pewnością IBAK jest także kojarzony z „dużymi” systemami inspekcyjnymi zabudowanymi na pojazdach typu furgon. Za taki właśnie system z kamerą ARGUS 5 (fot. na reklamie obok) firma IBAK została dwukrotnie w ciągu jednego roku wyróżniona przez niezależne i różne grupy ekspertów podczas konferencji NO DIG w Kielcach oraz INŻYNIERIA w Tomaszowicach, zdobywając za każdym razem czołowe miejsce pod względem innowacyjności. W poprzednim odcinku niniejszego cyklu prezentowaliśmy Państwu obszerną gamę ofertową Producenta i w dziale kamer uzupełniających znalazła się informacja, że IBAK produkuje również „małe” inspekcyjne systemy przenośne. Okazuje się, że IBAK nie powiedział w tej kwestii ostatniego słowa.

Nowalijki - MiniLite i MobiLite

Używając marketingowego języka zaczerpniętego ze świata mody można powiedzieć: wiosenną kolekcję ofertową firma IBAK w tym roku poszerzyła o dwa eleganckie, przenośne, popychane systemy inspekcyjne: mniejszy, prostszy i tańszy MiniLite oraz większy i droższy MobiLite. Obydwa przeznaczone są do inspekcji domowych instalacji oraz sieci kanalizacyjnych. Już na pierwszy rzut oka widać, że w sposób zasadniczy, wyglądem wyróżniają się spośród rynkowej oferty w tej kategorii (Fot. 5, 6, 7 i 8). Nowoczesny, i atrakcyjny wygląd, ergonomiczny projekt to nie jedyne atrybuty tych systemów. Techniczne parametry zostały opisane poniżej. Przyjrzyjmy się teraz, z jakich elementów składają się prezentowane systemy.

Każdy z systemów może pracować z jedną z trzech kamer: HYDRUS, JUNO i ORION. HYDRUS to najmniejsza kamera, która patrzy na wprost (Fot. 9). Jest przeznaczona do pracy od DN50. JUNO jest większa i potrafi stabilizować obraz w osi „góra-dół”, jest przeznaczona do pracy w rurach od DN75. Kamera ORION (Fot.10) podobnie, także pracuje w zakresie od DN75 ale potrafi jednak oprócz obrotu wokół osi wzdłużnej wychylać się również na boki.

Każda z kamer zamiast do samobieżnego wózka, jest podłączana do zintegrowanego, usztywnianego prętem z włókna szklanego kabla, przy pomocy którego przesuwa się kamerę wzdłuż rury kanału. Stąd potoczna nazwa takiego systemu: popychany lub ręczny. Kabel znajduje się na demontowalnym bębnie: 40m kabla na bębnie 500mm w przypadku MiniLite lub 50m na bębnie 600mm w systemie MobiLite.

Obydwa prezentowane systemy są wyposażone w monitor oraz system sterowania umożliwiający pracę na zewnątrz przy dowolnej pogodzie. Sygnał z kamery jest wzmocniony przez wzmacniacz wizyjny. Systemy posiadają mierniki długości kabla.
Prostota obsługi prezentowanych systemów sprawia, że po odbyciu krótkiego przeszkolenia można przystąpić do pracy.

w górę