Skaner PANORAMOIBAK Helmut Hunger GmbH

Kiel – Niemcy

systemy do telewizyjnej inspekcji kanalizacji

Koncepcja PANORAMO

Wyobraź sobie, że jesteś muchą!

Rzeczy najprostsze są najtrudniejsze a precyzyjny opis nie pomaga wyobraźni, tym bardziej, że konkurencji IBAK’a również nie ułatwiają zrozumienia, czym tak naprawdę jest idea Panoramo i czym się różni od innych rozwiązań.
Jeden z naszych Klientów swoim kolegom wyjaśnia działanie Systemu Panoramo tak:

- Wyobraź sobie, że jesteś małą muszką i wlatujesz do kanału albo studzienki, możesz się popatrzeć tam gdzie chcesz, możesz polecieć w dowolną stronę, wybrany widok możesz powiększyć i jest tak, jak byś tam osobiście był.

- Ale przecież nikt czegoś takiego nie produkuje! – replikują.

- Nieprawda, IBAK produkuje!
PANORAMO® – inspekcja w biurze zamiast na ulicy

Zanim przyjrzymy się tej technologii i zagłębimy w szczegóły warto na początku podkreślić, że u podstaw budowy Systemu Panoramo znalazło się pragnienie stworzenia takiego urządzenia, które pozwoli na wykonywanie inspekcji w biurze zamiast na ulicy. Coś, co umożliwi osobie siedzącej w wygodnym fotelu zacisza ciepłego biura oglądanie kanału od środka.

Pojawia się pytanie, po co to wszystko? Czy do tej pory było źle? Korzyści jednak są oczywiste:
  • specjalista wykonujący inspekcję (diagnostykę z opisem) może przez 8 godzin dziennie zajmować się wyłącznie swoją pracą i już nie traci czasu na przejazdy, rozkładanie sprzętu itp. Jego praca jest więc wykorzystywana kilka razy efektywniej.
  • pozyskiwanie obrazu kanału do późniejszego wykorzystania w biurze odbywa się ze standardową prędkością 30cm/s, bez niepotrzebnych przestojów. Jest kilkakrotnie krótsze od zastosowań kamery konwencjonalnej, kiedy podczas przejazdów należy wykonać jednocześnie inspekcję, wprowadzając opisy i archiwizując obrazy uszkodzeń.
  • jakość pozyskiwanych obrazów jest o wiele lepsza od kamer konwencjonalnych i jest niezależna od prędkości przejazdu (skanowania).
  • w przypadku studzienek, można dokonać archiwizacji, czegoś, czego dziś się na ogół nie archiwizuje. Nikt albo prawie nikt nie tworzy graficznej dokumentacji studzienek, bo tak na prawdę nie ma czym. Dopiero Panoramo SI umożliwia coś takiego.

PANORAMO® – jak zbudowany jest skaner

Skaner Panoramo jest pod względem mechanicznym zbudowany w sposób bardzo uproszczony, tak się przynajmniej wydaje. Bez wdawania się w zbędne szczegóły można powiedzieć, że skaner składa się z dwóch układów optycznych, jeden z przodu a drugi z tyłu obudowy. Każdy z nich wyposażony jest ponadto w oświetlenie typu flesz. Praca każdego z układów optycznych podobna jest w działaniu do aparatu fotograficznego, którym naprzemiennie wykonuje się zdjęcia.

PANORAMO® – co robi skaner

Skaner Panoramo podczas jazdy wykonuje w sposób zsynchronizowany serię zdjęć wykorzystując do tego celu naprzemiennie swoje obiektywy. Każdy obiekt jest więc rejestrowany z dwóch stron i brak jest martwych sektorów.

PANORAMO® – tworzenie obrazu sferycznego

Każdy z optycznych układów skanera Panoramo jest typu „rybie oko” tz. kąt widzenia układu jest szeroki, a w przypadku Panoramo wynosi 185°, potrafi więc wykonać zdjęcie obejmujące połowę sfery. Kiedy w jakimś miejscu wykona się zdjęcie najpierw jednym, a potem drugim obiektywem, jest się w posiadaniu obrazu kompletnej sfery.

PANORAMO® – tworzenie trójwymiarowej przestrzeni 3D bez martwych sektorów

Teraz już tylko pozostaje wyobrazić sobie, że komplet podwójnych zdjęć jest wykonywany co każde 5 cm (rys.4), wzdłuż kanału. Zebrany materiał zostaje „on line”, już podczas przejazdu, przetwarzany i w wyniku tej transformacji otrzymuje się trójwymiarową przestrzeń 3D, która nie posiada martwych sektorów i ma postać cyfrową wysokiej rozdzielczości. Do takiej przestrzeni można już wpuścić naszą muchę, taką przestrzeń można dostarczyć do biura, w takiej przestrzeni operator może wykonać inspekcję przebywając w biurze.

PANORAMO® – co widzi operator

Jak zapewne Państwo się już zdążyli zorientować, szerokokątne zdjęcie nie jest produktem ostatecznym ale zaledwie początkowym materiałem, który podlega przetwarzaniu w celu uzyskania trójwymiarowej przestrzeni 3D. Skoro mamy już tę przestrzeń, to teraz możemy się wewnątrz niej poruszać. Warto jednak sobie zdać sprawę z tego, że przecież nie jesteśmy w stanie patrzeć jednocześnie we wszystkie strony. Poza tym istotą idei Panoramo nie było stworzenie jakiegoś dziwnego obrazu lecz jedynie umożliwienie pozyskania i odtworzenie trójwymiarowego obrazu kanału do późniejszej oceny w biurze. Wszystko inne powinno przypominać konwencjonalną kamerę. Dlatego też, z uzyskanej przestrzeni 3D dokonuje się bryłowego wycinka kątowego (rys.1), który będąc obrazem perspektywicznym do złudzenia przypomina obraz ze „zwykłej” kamery (for.4). Teraz już sam inspektor/operator decyduje w którą stronę chce się spojrzeć, w którą stronę przemieścić.

PANORAMO® – funkcje dodatkowe

Skaner podczas przejazdu wykonuje pomiar spadku automatycznie. Dodatkowo, dla osoby wykonującej inspekcję bardzo interesująca jest funkcja tzw. obrazu rozłożonego (fot.3). Chociaż widokiem podstawowym jest obraz perspektywiczny i nic go nie zastąpi, to jednak do celów wyłącznie pomiarowych bardzo przydaje się dwuwymiarowe rozłożenie obrazu kanału. To na nim można pomierzyć szerokość pęknięcia, jego długość itp.

PANORAMO® - nieuczciwa konkurencja

Firma IBAK wydała w tej sprawie oficjalne oświadczenie dotyczące PANORAMO®, którego dosłowny cytat zamieszczam w całości: „Niektórzy konkurenci, dla stworzenia wrażenia, że są również w stanie uzyskać obraz kanału w kierunku przeciwnym do ruchu kamery (co jest technicznie niemożliwe, przy braku w tych urządzeniach szerokokątnego obiektywu skierowanego w tył) posługują się manipulacją. Należy zwrócić uwagę: jeśli przy widoku w tył kabel kamery nie jest widoczny, mamy do czynienia właśnie z manipulacją!”

Żeby jeszcze lepiej zrozumieć, jak mechanicznie i logistycznie funkcjonuje skaner PANORAMO obejrzyjmy poniższy film: 


PANORAMO SI


Latający spodek od IBAK’a

Innowacyjne rozwiązania

O systemie inspekcyjnym ze skanerem Panoramo pisaliśmy już kilka razy. O Panoramo SI, czyli skanerze do studzienek kanalizacyjnych także coś napisaliśmy, ale po kilku naszych ostatnich spotkaniach z Państwem doszliśmy do wniosku, że warto temat przypomnieć, tym bardziej, że produkt firmy IBAK w tym zakresie jest bez wątpienia unikatowym rozwiązaniem.

Inwentaryzacji stanu studzienek

Kiedy kilka lat temu IBAK na targach zaprezentował skaner Panoramo SI służący do inspekcji studzienek kanalizacyjnych, to ja, sam będąc fanem i entuzjastą skanera do inspekcji kanalizacyjnych przewodów uznałem, że tym razem mamy do czynienia z konstrukcyjną przesadą. Z urządzeniem, które po prostu poza podziwem odnośnie technicznych i technologicznych rozwiązań niczyjego zainteresowania praktycznym zastosowaniem nie wzbudzi. Jakże się wtedy myliłem.
Wystarczyła krótka rozmowa, żeby się przekonać, że tak naprawdę w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych nikt nie tworzył inwentaryzacji technicznego stanu kanalizacyjnych studzienek, ponieważ nie istniało do tego żadne pomocne urządzenie. Nie istniało aż do tamtej chwili.

A czy takie urządzenie jest potrzebne?

W każdym mieście istnieje sieć kanalizacyjna, którego nieodłącznym elementem jest właśnie studzienka. Wraz z rozwojem miasta rośnie i sieć, a ilość takich obiektów liczy się w tysiącach. Wyobraźmy sobie teraz przygotowania do renowacji studzienek. Przygotowania do przetargu, do podpisania kontraktu. Bez szczegółowej inwentaryzacji nie sposób precyzyjnie określić zakresu prac, można co najwyżej sprecyzować, jak ma wyglądać stan końcowy każdej ze studzienek, ale ile i jakiej pracy trzeba wykonać tego nie sposób powiedzieć. W takiej sytuacji każdy z oferentów, żeby do interesu nie dołożyć, musi założyć spory margines bezpieczeństwa przyjmując wariant najgorszy, największego uszkodzenia studzienek. Nie spotkałem się z historią, żeby któryś z wykonawców zwracał inwestorowi pieniądze z tytułu przeszacowania kosztów renowacji.

Tak więc można powiedzieć, że za przeszacowanie powstałe na skutek braku technicznej informacji o stanie studni, a w związku z tym o zakresie prac renowacyjnych i ich koszcie, musi zawsze zapłacić inwestor.

Zobaczcie Państwo sami zamieszczone fotografie i oceńcie przydatność informacji, jakie daje optyczna inspekcja oraz wielość różnorodnych pomiarów.

 

 

Chmura punktów

Czynność pozyskania danych obrazowych studzienki polega na opuszczeniu skanera Panoramo SI w dół, nad kinetę oraz powrót i założenie pokrywy. Właściwa inspekcja odbywa się już w biurze. Na podstawie uzyskanego obrazu studzienki oprogramowanie tworzy tzw. chmurę punktów. Chmura ta nie powstaje na skutek jakichś skomplikowanych laserowych pomiarów, lecz na podstawie cyfrowej analizy wykonanych zdjęć. Chmura punktów jest bryłą, która można obmierzać na wiele sposobów. Najpierw należy wybrać rodzaj przekroju (wzdłużny lub poprzeczny) a następnie określić miejsce cięcia. Panel pomiarowy prezentuje interesujące nas dane.
Powstała w ten sposób przestrzenna bryła jest doskonałym obiektem niosącym mnóstwo informacji ilościowych, tak potrzebnych przecież np. przy wyliczeniu ilości renowacyjnego materiału, czy też do określenia każdej naprawczej czynności.

Na koniec filmowa ilustracja:Podsumowanie

Firma IBAK ciągle rozwija i unowocześnia własną produkcję i wytwarzane urządzenia. W swojej nowej ofercie doprowadziła do uatrakcyjnienia poszczególnych elementów systemu inspekcyjnego poszerzając ilość możliwych konfiguracji oraz umożliwiła tym samym optymalny dobór również pod względem cenowym, co, jak wiem, Państwa zawsze interesuje.
Nie dajcie się Państwo oszukać, że za dużo niższą cenę, albo już wręcz zupełnie „za parę groszy” otrzymacie urządzenie porównywalne technicznie, funkcjonalnie i jakościowo do tego, co produkuje IBAK, chyba, że wierzycie w bajki. Systemy IBAK’a ze stażem 10 lat sprzedawane są na rynku wtórnym, jak ciepłe bułki. My sami dostarczyliśmy do Państwa urządzenia, które pracują już po kilkanaście lat. Czy biorąc pod uwagę perspektywę eksploatowanego czasu, kiedy system już dawno, dawno się zamortyzował, a nadal doskonale pracuje, nie uważacie, że to był zakup optymalny i oszczędny?

w górę